Pracownia samodzielności – to numer jeden w naszej Placówce. Odbywają się tu treningi umiejętności społecznych, omawiane są zasady korzystania z pomocy różnych placówek oraz instytucji użyteczności publicznej. Na zajęciach uczestnicy uczą się nawiązywania i utrzymywania prawidłowych kontaktów interpersonalnych, w tym zasad współżycia w grupie i środowisku społecznym, nawiązywania pozytywnych relacji, werbalnego i niewerbalnego komunikowania się z innymi ludźmi. Ponadto w pracowni odbywają się zajęcia edukacyjne, podtrzymujące i rozwijające podstawowe umiejętności szkolne takie jak czytanie, pisanie i liczenie. Celem zajęć jest integracja grupy, kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy
Pracownia kulinarna – to „najsmaczniejsza” i bardzo lubiana pracownia. W naszym przypadku sprawdza się przysłowie polskie „Kto gotuje, ten smakuje”. Tu każdy może własnoręcznie lub z pomocą przygotować małe co nieco. Ciągle wyszukujemy i poznajemy nowe przepisy kulinarne, pieczemy pyszne ciasta, przygotowujemy desery, sałatki. Amatorów dobrej kuchni u nas nie brakuje. Aby zrobić coś dobrego, planujemy i robimy zakupy, realizując trening budżetowy. Do realizacji naszych kulinarnych dobroci, niezbędny jest sprzęt AGD, uczymy się jego obsługi i zasad bezpieczeństwa przy jego użyciu. Savoir – vivre to zasady, które z chęcią realizujemy i wnosimy do naszego życia.
Pracownia teatralna – działa ona z dużym rozmachem. Tutaj każdy chętny, może rozwijać swoje zdolności artystyczne. Przygotowujemy i bardzo chętnie prezentujemy przedstawienia teatralne. Uczymy się tekstów, piosenek, tańców, a na scenie pokonywać tremę. Mamy doskonale wyposażoną i ciągle uzupełnianą o nowe stroje garderobę. Z pomocą przygotowujemy kostiumy, maski i wszelkie niezbędne elementy scenografii. Bardzo lubimy wszelkie przymiarki strojów, bo to czas radości i dobrej zabawy. Będąc na scenie, stajemy się prawdziwymi aktorami, którzy za swój wysiłek i pracę, nagradzani są licznymi brawami i nagrodami. Mamy swoją zasadę, że warto robić to, co się lubi i tym samym realizować swoje marzenia, a teatr właśnie to nam daje.
Pracownia techniczna – to tutaj uczymy się oprawiać obrazy, posługiwać się podstawowymi narzędziami stolarskimi, zrobić coś z niczego. Korzystając z dobrego wyposażenia tej pracowni, bardzo chętnie dokonujemy wszelkich napraw na terenie Domu. „Złota Rączka” jest tu niezbędna i potrzebna.
Nasz Dom otacza piękny, duży ogród. Bardzo chętnie go pielęgnujemy i o niego dbamy, co roku sadząc piękne kwiaty i zioła. Kwiaty cieszą nasze oko, a wszelakie zioła wykorzystujemy w naszej kuchni.
Pracownia komputerowa – to miejsce, gdzie każdy chętny może poznać działanie komputera i jego zastosowanie. Bardzo chętnie korzystamy z Internetu, który ciągle nas zaskakuje i zadziwia. Pozwala poznawać świat, w każdym możliwym wydaniu, bez wychodzenia z domu. Wszelkie gry edukacyjne, które zresztą bardzo lubimy, uczą nas logicznego myślenia, spostrzegawczości, poprawiają naszą sprawność manualną. W ramach zajęć uczymy się także robić zdjęcia aparatem cyfrowym, obsługiwać ksero i drukarkę. To właśnie tutaj przygotowujemy materiały na naszą stronę internetową z życia naszego Domu. W ramach tej pracowni prowadzimy kronikę ŚDS, która z każdym rokiem się rozrasta.
Pracownia plastyczna – działa prężnie, tutaj wszelakie materiały plastyczne i nie tylko są przez nas codziennie wykorzystywane. Wykonujemy kartki okolicznościowe, robimy stroiki świąteczne, uczymy się szyć na maszynie, wyszywamy, malujemy, wyklejamy. Każda z prac, którą wykonujemy często wymaga z naszej strony dużo wysiłku i czasu, ale za to jest wyjątkowa i godna uwagi. Bierzemy udział w różnych konkursach plastycznych, w których nie chwaląc się często jesteśmy laureatami.
Pracownia poznawania świata – to „okno na Świat”. W ramach tej pracowni poznajemy kulturę, tradycję naszego podhalańskiego regionu, naszej Ojczyzny a nawet świata. To tutaj wspólnie planujemy wycieczki krajoznawcze, wyjścia na imprezy kulturalne, działa klub filmowy, w ramach którego oglądamy hity kinowe. Odbywają się cykliczne spotkania z „Ciekawymi Ludźmi”, które cieszą się wśród nas dużym zainteresowaniem. Zaproszeni goście opowiadają nam o swoich pasjach i dzielą się swoim życiowym doświadczeniem.
Pracownia tkacka – to tutaj głównym materiałem do pracy jest wełna. Każdy kto ma możliwości i chęci do tkania, ma szanse stworzyć swoją własną, niepowtarzalną tkaninę. Do tego służą nam krosna tkackie, wełna i włóczki różnego koloru, oraz inne materiały. Prace tkackie powstają według własnego projektu, który wykonujemy pod fachowym okiem terapeuty prowadzącego zajęcia.
Pracownia ceramiczna – w tej pracowni głównym materiałem w użyciu jest glina. Lepimy z niej piękne anioły, misy, flakony, oraz rzeczy codziennego użytku, które następnie wypalamy w piecu ceramicznym, szkliwimy. Wachlarz możliwości jest duży, zresztą artysta ma to do siebie, że tworzy według swojego uznania i możliwości. Nasze dzieła cieszą się wielkim uznaniem koneserów sztuki i nie tylko.
Terapia ruchowa – pamiętamy o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch… a co za tym idzie to podnoszenie ogólnej sprawności, poprzez udział w zajęciach rehabilitacyjnych. Pod fachowym okiem fizjoterapeutów, prowadzona jest rehabilitacja grupowa i indywidualna. Na uwagę zasługują zajęcia z nordic walking, ścianka wspinaczkowa – bardzo chętnie bierzemy w nich udział. Każdy uczestnik ma indywidualny tok usprawniania ruchowego, opracowany przez rehabilitanta, z uwzględnieniem zaleceń i orzeczeń lekarskich. Sale w których ćwiczymy, wyposażone są w sprzęt rehabilitacyjny. Po takich zajęciach człowiek nabiera sił i chęci do czynnego udziału w kolejnych formach aktywności.
CYKLICZNE ZAJĘCIA
- Kawiarenka – imieniny, urodziny Uczestników,
- Warsztaty plastyczno – edukacyjne w Galerii Jatki w Nowym Targu
- Warsztaty Majsterkowo Castorama
- Zajęcia edukacyjne w Muzeum Podhalańskim
- Ścianka wspinaczkowa
- Katecheza
- Rekolekcje Wielkopostne
- Zajęcia sportowe Handicap Zakopane
- Cykliczne spotkania” Z Ciekawymi Ludźmi”
- Karaoke
- Klub filmowy
- Grota Solna
- Zabawa Karnawałowa, Andrzejkowa w Steskalu
- Mikołajki, Jasełka, Wigilia, Spotkanie Noworoczne
- Wizyta Duszpasterska
- Walentynki
- Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn
- Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną
- Zakopiańskie Spotkania z mottem „Miłość Jedyna jest”
- Wystawy plastyczne
- Festyn Rodziny
- Wycieczki autokarowe