Szkoła Przysposabiająca do Pracy jest dedykowana uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym uczniom z autyzmem i poruszającym się na wózkach.
Warunkiem przyjęcia ucznia do szkoły jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego na etap III (szkoła ponadpodstawowa) oraz świadectwo ukończenia szkoły podstawowej.

Szkoła Przysposabiająca do Pracy przygotowuje uczniów do pełnienia różnych ról społecznych oraz autonomicznego i aktywnego życia dorosłego.
Kształcenie dostosowane jest do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych uczniów. Nauka trwa 3 lata z możliwością wydłużenia etapu edukacyjnego.
Opiera się ona na opracowanych indywidualnie dla każdego ucznia programach edukacyjno-terapeutycznych, popartych wieloaspektową oceną poziomu ich funkcjonowania. Ocena poziomu funkcjonowania ucznia dokonywana jest dwukrotnie w ciągu roku szkolnego, a ocenianie postępów w nauce ma charakter opisowy.
W szczególnych przypadkach nauczanie może odbywać się w domu ucznia, na podstawie „orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania”.
Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w swojej działalności dąży do stworzenia pozytywnych relacji z rodzicami uczniów do niej uczęszczających. Nauczyciele podejmują współpracę z rodzicami w zakresie rozpoznawania możliwości rozwojowych uczniów, przekazywania wiedzy na temat ich funkcjonowania w środowisku szkolnym, a także poznania oczekiwań rodziców w stosunku do szkoły i pedagogów.
Najważniejszym celem edukacyjnym Szkoły jest efektywne przygotowanie uczniów do maksymalnej samodzielności i autonomii w dorosłym życiu.
Cele szczegółowe to:
- utrwalanie i poszerzanie zakresu już zdobytej wiedzy i umiejętności;
- doskonalenie już posiadanych kompetencji społecznych i zdolności adaptacyjnych;
- kształcenie nowych umiejętności umożliwiających i wspomagających samodzielne i niezależne funkcjonowanie na miarę indywidualnych możliwości.